Konkurrencer for Børn & Unge

Folkedans Danmark har i de seneste år afholdt konkurrencer i folkedans for børn & unge.

Ved Regionsmesterskaberne i Region Nordjylland den 24. marts 2019 blev der også holdt konkurrence for børn og unge, og 2 par stillede op i konkurrencen.









Resultatet blev:
 1. plads og guldmedaljer: 
 Julie Nedergård Nielsen og Lærke Vittrup Jensen 
 2. plads og sølvmedaljer:  Louise Vittrup Jensen og Nicklas Bjerre Højer

Ved Det Sjællandske Børne- og Ungdomsstævne i Ølstykke den 4. maj 2019, stille der i alt 20 par op i de 4 forskellige rækker.
Alle fotos fra Ølstykke er stillet til rådighed af Birger Lund.

I Række 1 stillede 2 par op og resultatet blev:
 1. plads og guldmedaljer:    Nanna Lukasiewicz og Isabella Alsdam Cramer 
 2. plads og sølvmedaljer:  Menika Bering og Sine Jønsson
    

I række 2 var der 8 par der konkurrerede og resultatet blev:
 1. plads og guldmedaljer:    Maria Friis Hoffmann og Astrid Jalsing 
 2. plads og sølvmedaljer:  Dalia Dumitrescu og David Sandic
 3. plads og bronzemedaljer:  Victoria Alsdam Cramer og Nanna Lukasiewicz
 Desuden deltog: 
 Sine Esther Dahl og Johanna Storm 
 Astrid Bjerre og Nikoline Harm Thomsen
 Mille Petersen og Sune Kobbernagel Bamberg
 Fie Christiansen og Maria Christiansen.
 Boline Marie Fogh Jensen og Menika Bering





I række 3 stillede 6 par op og resultatet blev:
 1. plads og guldmedaljer: 
 Pointlighed. 
 Adina Dumitrescu og Lærke Lind 
 Nanna Larsen og Katrine Rosbjørn 
 2. plads og sølvmedaljer:  Birgit Jung og Josephine Cramer 
 3. plads og bronzemedaljer:  Johanne Storm og Hannah Hoffmann 
Desuden deltog:
 Celine Christiansen og Anton Jensen
 Maria Christiansen og Liva Pedersen

To par havde lyst til at deltage i række 4:
 1. plads og guldmedaljer: 
 Laura Nielsen og Hannah Hoffmann 
 2. plads og sølvmedaljer:  Laura Eggeling og Silje Kristensen
 
    
Folkedans Danmark vil gerne takke alle involverede i arrangementerne – både tilskuere, dommere, dansere og de der havde jobs at klare under arrangementet.